TripAdvisor

Lista Goncourtów

Od 1998 z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie i za zgoda francuskiej Akademii Goncourtów, powstaje nagroda Lista Goncourtów: polski wybór.

Tradycyjnie, jak co roku od 15 lat, oficjalny obiad wydawanym przez Dyrektora Instytutu Francuskiego odbywa się w Restauracji Cyrano de Bergerac, która pełni role paryskiej restauracji Le Drouant.

Każdego roku, pod koniec października, wyróżnienie to przyznawane jest najlepszej francuskiej powieści. Wyboru dokonuje polskie jury złożone ze studentów filologii romańskich z całej Polski na podstawie oficjalnej listy nominowanych powieści ogłaszanej we wrześniu przez Akademie Goncourtów.
Ogłoszenie laureata polskiego wyróżnienia ma miejsce na krakowskich Targach Książki.
Lista Goncourtów : polski wybór znalazła swoje miejsce wśród najważniejszych polskich wydarzeń literackich i kulturalnych. Instytut Francuski w Krakowie każdego roku gości dwie osobistości : laureata nagrody za rok ubiegły, który przyjeżdża do Krakowa promować swa powieść lub jej polskie tłumaczenie, oraz osobowość świata literatury i kultury, która przewodniczy polskiemu jury. Spośród laureatów nagrody do Krakowa przyjechali już miedzy innymi : Pierre Assouline, Jean-Pierre Milovanoff, Frédéric Beigbeder i Sylvie Germain. Spośród honorowych przewodniczących polskiego jury Instytut Francuski gościł takie znakomitości jak Czesław Miłosz, Sławomir Mrozek czy Julia Hartwig.